Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostraváky oblafnul zákon. A přece se dusí

4. 03. 2014 18:55:26
Včera jsme uskutečnili v Ostravě odborný seminář, který se zabýval kvalitou životního prostředí na Ostravsku. Jsem ráda, že se ho účastnili odborníci například z Ostravské univerzity, z hnutí Duha nebo z obecně prospěšné společnosti Čisté nebe.

Na semináři jsme se jednoznačně shodli na tom, že situace na Ostravsku není vůbec dobrá. Neustálé porušování limitů znečisťujících látek na Ostravsku zapříčiňuje vznik častých smogových situací. Alarmující přitom je, že máme sice méně smogových situací, ale to je kvůli tomu, že se v roce 2012 změnil zákon a že nyní jsou mnohem volnější parametry pro vyhlášení smogové situace.

Nyní je regulace pro polétavý prach vyhlašována až v okamžiku, kdy dvaceti čtyřhodinová průměrná koncentrace překročí 150 mikrogramů ve třech po sobě následujících dnech a musí mít stoupající tendenci. V minulosti byla regulace vyhlašována již po jednom dni překročení výše uvedení hranice. Jen pro informaci – těch 150 mikrogramů je třikrát vyšší dávka než ta denní průměr. Než se tedy spustí mechanismy snižující produkci škodlivin, stráví obyvatelé Ostravska ve zcela nevyhovujícím zdravotním prostředí o 2 dny více než podle původního zákona.

Dále situaci negativně ovlivňují poměrně nízké sazby poplatků za znečišťování pro průmyslové znečišťovatele, kdy jejich výše v porovnání s modernizací zastaralých technologií je natolik nízká, že se prostě vyplatí být zdrojem znečištění. Navíc situaci komplikuje fakt, že velcí znečišťovatelé zaměstnávají, a tedy živí velké množství lidí.
Svých možností nevyužívá řádně ani Moravskoslezský kraj, který by měl lépe využívat institutu integrovaného povolení, tedy závazných podmínek provozu podniku. Například krajský úřad až do 30.9. 2015 prodloužil lhůtu pro sekundární odprášení ocelárny společnosti Evraz Vítkovice Steel. Původní lhůta přitom byla do roku 2013.
V České republice jsou za znečištění zodpovědné i domácnosti, kdy přibližně 15% domácností topí uhlím a přibližně půl milionu kotlů nevyhovuje svým stavem předpisům.
Z diskuze na semináři jasně vyplynulo, že je potřeba novelizovat zákon o ochraně ovzduší a upravit prahové hodnoty pro vyhlašování regulací velkých emisních zdrojů. Na opatření není možné čekat celé tři dny, ale náprava musí započít hned po prvním dni, jak to platilo dříve.
Dále je třeba zajistit, aby poplatky od velkých znečišťovatelů mířili více do postiženého kraje a aby je nevysával státní rozpočet. V rozpočtu kraje by pak tyto prostředky měly být účelově vázány na omezování dopadů znečištění ovzduší. Sazby poplatků za znečišťování je rovněž nutné upravit tak, aby svojí výší motivovali k omezování znečištění a k modernizaci provozů.
Rovněž je nutné naplno rozeběhnout opatření k ochraně ovzduší, v tomto směru se velmi osvědčili tzv. kotlíkové dotace.
Jsem ráda, že paralelně se seminářem proběhla i návštěva premiéra Sobotky v našem kraji, při které získával aktuální informace. Problém však vyžaduje okamžité řešení, proto budu interpelovat premiéra i ministra životního prostředí a budu po nich chtít znát konkrétní opatření, která chtějí v ochraně životního prostředí učinit.
Pokud by se k řešení situace a plnění svých slibů neměli, předložila bych příslušné návrhy zákonů sama.
Autor: Olga Havlová | úterý 4.3.2014 18:55 | karma článku: 10.82 | přečteno: 437x

Další články blogera

Olga Havlová

Existuje? Pokorný Sobotkovi v emailu: Stopni komisi k D47, Eurovie nám šoupne na kampaň

Člověku se pomalu otevírá kudla v kapse, když se dočte, že za předraženou a zfušovanou dálnici D47 nebude nikdo platit. Vrchní státní zastupitelství v Olomouci definitivně potvrdilo 4. rozhodnutí policie a žalobců o odložení

18.1.2016 v 14:05 | Karma článku: 39.43 | Přečteno: 1022 | Diskuse

Olga Havlová

Dienstbier (USA) pozval 15 tisíc imigrantů, teď bojuje proti domácímu násilí

Dnes jsem se dozvěděla, že se ministr Jiří Dienstbier rozhodl dekorovat bílou stužkou, aby veřejnosti připomněl, že se koná mezinárodní den odstranění násilí páchaného na ženách.

25.11.2015 v 14:21 | Karma článku: 42.62 | Přečteno: 3352 | Diskuse

Olga Havlová

A Indonésie hoří. Bojkotujme palmový olej! je to svinstvo, kterým nás krmí

Palmový olej je stejně jako biopaliva z řepky olejky naprosto slepá ulička, která nadělá x krát více škody než užitku. Mamon však v posledních týdnech totálně zatemnil mozek obyvatelům Bornea a dalším Indonésanům.

4.11.2015 v 15:40 | Karma článku: 33.31 | Přečteno: 1792 | Diskuse

Olga Havlová

Vnitro obeslalo poslance: Pravděpodobnost migrace Syřanů a Afghánců do ČR - jistá

Z materiálů ministerstva vnitra k mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny na téma nelegální migrace, která začíná dnes v 18:00, mi není zrovna veselo. Autor studie zde mimo jiné v jednom odstavci hodnotí rizika vývoje pro ČR.

18.6.2015 v 13:04 | Karma článku: 38.20 | Přečteno: 2043 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Milan Radek

Není gay jako gay, musí být uvědoměle antisemitský a propalestinský

Dnes se antisemitismu říká propalestinský aktivismus. V Chicagu Izraelky přišly podpořit hnutí LGBT, ale ouha! Měly na duhových vlajkách Davidovo hvězdu což by mohlo podráždit palestinské lesby a pokrokové sily, tudíž je vyhodily

27.6.2017 v 0:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Filip Vajdík

Důkaz pro pastafariánství

Tramvaj jezdí po kolejích. Z toho můžeme neprůstřelnou logikou odvodit, že holub taky jezdí po kolejích. A knihu někdo musel nadizajnovat a vyrobit, a z toho logicky vyplývá, že i celý svět muselo něco nadizajnovat a vyrobit!

26.6.2017 v 21:02 | Karma článku: 11.13 | Přečteno: 275 | Diskuse

Jarka Jarvis

Metamorfóza jazyka českého

Časy se mění, lidé s nimi, a pokrok si obul sedmimílové boty, v nichž se občas zapotácí. Moje babička s dědečkem by se nestačili divit, co všechno dnes lidem pomáhá být chytrými! A nejenom to; oni by asi měli potíž se i domluvit.

26.6.2017 v 20:24 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 182 | Diskuse

Zdeněk Kloboučník

Dříve auta děti nepřejížděla, úchylové nebyli a v bazénech jim nehrozilo utopení

No, muselo to tak nějak být, jinak si nedovedu vysvětlit, jak nás naše mámy dokázaly samotné pustit na vzdálené koupaliště v Divoké Šárce.

26.6.2017 v 20:22 | Karma článku: 22.08 | Přečteno: 516 | Diskuse

Pavel Vrba

Takové jedno obyčejné okno - tajemství.

Okno, taková zdánlivě obyčejná věc, kterou bereme jako samozřejmost. Snad až na okamžiky, kdy nám je příliš teplo nebo zima. Jenže, ono takové okno, v sobě skrývá neskutečnou symboliku. Je plné tajemství a zahalených okamžiků....

26.6.2017 v 19:45 | Karma článku: 7.75 | Přečteno: 117 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1454

Již třetí volební období působím jako komunální politička v Jindřichově. V životě jsem zažila něco, co mě změnilo a začala jsem se veřejně angažovat tak, abych byla prospěšná nejen sobě a své rodině, ale také veřejnosti. Jsem poslankyní za Moravskoslezský kraj.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.