600 miliónů pro Bakalu nebude stačit

6. 06. 2014 17:29:43
Dnes má vláda podepsat dohodu se společností NWR., která je majoritním vlastníkem společnosti OKD, a.s. o udržení těžby na dole Paskov do roku 2017. Na tomto dole pracuje 1800 horníků, kteří by v případě ukončení těžby skončili na dlažbě. Dohoda má těmto lidem po ukončení těžby pomoci 600 milióny Kč ze státního rozpočtu.

Tak jako vše, co se točí okolo aktivit pana Bakaly, má tato smlouva mnoho „ale“. Podle Petra Jonáka z NWR o konečném řešení dolu rozhodne vývoj ceny za každou prodanou tunu. „Pokud by tři po sobě jedoucí kvartály byla tato cena 110 dolarů, dohoda padá. Případně bychom byli důl nuceni zavřít,“ vysvětlil.

Kéž by to bylo jediné riziko. Další problémy má mateřská společnosti NVR Amsterodam, která má dluhy ve výši 20 miliard korun. V okamžiku krachu této společnosti už nemluvíme jen o 1800 lidech na Paskově, ale o téměř dvanácti tisíc hornících OKD v České republice a možná třiceti šesti tisíc lidí, kteří jsou na OKD přímo či nepřímo závislí. Opakuje se scénář, že dokud je těžba uhlí v ČR zisková, plynou peníze do soukromých kapes několika málo vyvolených a jakmile nastane problém, soukromé kapsy se zavírají. Rovněž pan Bakala věší všechny své společenské závazky na krk zbídačeného českého daňového poplatníka.

Tento problém chceme řešit miliony ze státní kasy. Kolik nás to bude stát celkem, až hornictví v ČR zkrachuje? Toto se může odehrát v brzké době, vzhledem k tomu že v jeho čele lidé, kteří dbají pouze a jenom na maximalizaci svého osobního zisku. Kromě sebe nehledí na nic a na nikoho.

Šest set miliónů korun je jen plivnutí do moře a v horším případě nás čekají náměstí plná demonstrujících horníků, kteří nebudou schopni uživit své rodiny a budou se ptát, kam se poděly všechny ty zisky z "lepších časů". Sociální dávky zatíží značným způsobem státní rozpočet a daňový poplatníci bude jen platit a platit.

Pan Bakala tyto následky nijak nepocítí, protože rabování dolů a vyvádění zisků pryč z OKD ho slušně zajistilo až do konce života.

Možným řešením je zvýšit poplatek z vytěženého nerostu u hnědého uhlí. Tyto povrchové doly jsou dnes extrémně ziskové, ale vzhledem k malému zdanění putují zisky k zahraničním majitelům. Přitom se jedná o naše národní bohatství. Proto navrhuji zvýšit poplatek z vytěženého nerostu a peníze přesměrovat na zabránění negativních dopadů na Ostravsku, kde ani současné vedení Moravskoslezského kraje nemá jasnou koncepci, co si s propuštěnými horníky počít.

Několikrát jsem upozorňovala na to, že situace v OKD je tikající časovaná bomba.

Autor: Olga Havlová | pátek 6.6.2014 17:29 | karma článku: 18.05 | přečteno: 979x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Helena Vlachová

A jsme zase u toho

A jsme zase u toho. Vrací se nám naše nedůslednost a bezzásadovost, jinak by se naše země neocitla v situaci, jíž nyní čelí.

16.11.2018 v 16:26 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 74 | Diskuse

Martina Studzinská

Jak také ulevit přetíženým zádům

Bolí vás záda? Cvičíte? Máte skoro ideální váhu? Možná s sebou něco „vláčíte“ v přeneseném smyslu slova. Nejvyšší čas se toho zbavit. Mohou to být zbytečné starosti, nefunkční vztahy, nevyhovující zaměstnání nebo něco podobného.

16.11.2018 v 16:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

František Skopal

Krize úcty k autoritě v současném školství

Po letech socialistického zřízení k nám zavítala svoboda. Velké problémy v různých oblastech společenského života však způsobuje pokřivené chápání tohoto pojmu, který si mnozí zaměnili za svévolnost. Za možnost dělat si co chci.

16.11.2018 v 13:54 | Karma článku: 16.18 | Přečteno: 414 | Diskuse

Pavel Hewlit

Šlapala celou Ulici

Nedorozumění – jistě je znáte taky. Jsou součástí běžných životů a mají neobyčejnou moc. Dokáží změnit situaci k dobrému, nebo k horšímu. Někdy Vám i zničit kariéru.

16.11.2018 v 12:58 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 564 | Diskuse

Jana Slaninová

Zaplať Bůh, že jsem blbá!

Bejt v dnešní době chytrá, je kuprdumu. Kdybych třeba rozuměla tomu, co je vlastně ta politika, musela bych bejt s rozumem úplně v koncích. Radši mám úvahy o tom, jestli bylo dřív slepice nebo vejce. To je záhada přímo detektivní.

16.11.2018 v 11:35 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 869 | Diskuse
Počet článků 44 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1457

Již třetí volební období působím jako komunální politička v Jindřichově. V životě jsem zažila něco, co mě změnilo a začala jsem se veřejně angažovat tak, abych byla prospěšná nejen sobě a své rodině, ale také veřejnosti. Jsem poslankyní za Moravskoslezský kraj.

Najdete na iDNES.cz